Begonia metaliczna (Begonia metallica)

Begonia metaliczna (Begonia metallica) pochodzi z Brazylii i należy do grupy begonii o korzeniach włóknistych. Uprawiana jest głównie ze względu na piękne liście, ale pod koniec lata i wczesną jesienią okrywa się dodatkowo białymi kwiatami z różowym odcieniem. Roślina ta ma duże, efektowne liście o metalicznym połysku. Doskonale sprawdza się jako zielona dekoracja w każdym jasnym pokoju.

Rodzaj Begonia obejmuje ok. 900 gatunków, od małych bylin (rośliny rosnące co najmniej przez 3 sezony) po duże krzewy, których wysokość może przekraczać 3 m. Begonia metaliczna wyróżnia się pięknie ubarwionymi, kosmato owłosionymi liśćmi o asymetrycznej blaszce liściowej i metalicznym połysku. W odpowiednich warunkach roślina ta rośnie bardzo szybko, osiągając rozmiary, które czynią z niej wspaniałą ozdobę dużego pokoju lub ogrzewanej oranżerii. W uprawie wymaga wysokiej wilgotności powietrza, stałej temperatury i starannego podlewania.

Wystawiona na wahania temperatury i nadmiernie nawadniania, szybko traci liście, pozostawiając niemal gołe, patykowate łodygi. Jeśli się tak zdarzy, należy przyciąć wierzchołki łodyg, zwiększyć wilgotność powietrza przez zraszanie rośliny i umieścić ją w ciepłym miejscu. W tych warunkach pędy wkrótce pokryją się nowymi liśćmi.

Begonia metaliczna ma liście długo-ogonkowe, ciemnozielone z czerwonymi nerwami i pięknym, metalicznym połyskiem, osiągające 10-13 cm długości. Latem i jesienią kwitnie bardzo obficie, okrywając się dużymi kwiatostanami w kolorze białoróżowym. Starsze rośliny mogą osiągać 80-120 cm wysokości i 60 cm szerokości.

Roślinę najlepiej jest posadzić w dużej, jednolicie ubarwionej doniczce, a następnie umieścić na postumencie, co pozwoli podkreślić urodę jej liści i zwieszających się kwiatostanów. Choć roślinę tę zwykle eksponuje się pojedynczo, można umieścić ją w kompozycji z innymi begoniami, np. begonią stale kwitnącą lub kwitnącą zimą Begonia x cheimantha, które będą stanowić piękne, kontrastowe tło dla jej liści.

Pielęgnacja

Begonia metaliczna jest wrażliwa na wahania temperatury i wymaga regularnego podlewania. Młodym roślinom uszczykujemy wierzchołki wzrostu, aby pobudzić je wzrostu. Sadzonki najlepiej ukorzeniają się w mieszance równych ilości torfu i gruboziarnistego piasku lub perlitu. Starsze rośliny przesadzaj co roku wiosną.

W czasie sezonu wegetacyjnego podlewamy umiarkowanie, pozwalając, aby wierzchnia warstwa podłoża przeschła na głębokość 1-1,5 cm przed kolejnym podlaniem. Zimą ograniczamy nawadnianie, utrzymując podłoże lekko wilgotne. W okresie wegetacji zasilaj rośliny co 2 tygodnie roztworem nawozu wieloskładnikowego. 

Begonia lubi miejsca jasne, osłonięte przed ostrym słońcem. Idealne dla niej są stanowiska o wschodniej lub zachodniej ekspozycji. Wiosną i latem odpowiednia do uprawy jest temperatura pokojowa, ale jeśli jest ona wyższa niż 18°C, roślina wymaga zwiększenia wilgotności. Zimą temperatura nie może spadać poniżej 13°C.

Rozmnażanie

Begonię metaliczną można rozmnażać z sadzonek pobieranych wiosną i latem.

  1. Sadzonki o długości 8-10 cm pobieramy z niekwitnących pędów, a następnie zanurzamy ich końce w ukorzeniaczu.
  2. Sadzonki sadzimy do doniczek o średnicy 8 cm z mieszanką równych ilości torfu i gruboziarnistego piasku. Doniczki z roślinami osłaniamy perforowanymi torebkami foliowymi.
  3. Chronimy je przed ostrym słońcem, aż wypuszczą nowe liście, co zwykle trwa ok. 6 tygodni. Po tym czasie usuwamy torebki.
  4. Ukorzenione sadzonki przesadzamy do większych doniczek z ziemią torfową i po kilku miesiącach traktuj jak rośliny dorosłe.

Choroby i szkodniki

Infekcja wirusowa

Żółte plamki na liściach świadczą o infekcji wirusowej. Chorych roślin nie da się wyleczyć. Należy je zniszczyć, aby uniknąć rozprzestrzeniania się choroby.

Zgnilizna

Brązowe lub czarne plamy na liściach są oznaką rozwijającej się zgnilizny, która zwykle występuje u roślin nadmiernie podlewanych lub uprawianych w pomieszczeniach o niedostatecznej cyrkulacji powietrza. Spryskujemy roślinę odpowiednim fungicydem i przestawiamy ją w miejsce lepiej wentylowane.

Mączniak

Białe, mączyste plamy na liściach i pędach oznaczają porażenie mączniakiem. Opryskujemy roślinę odpowiednim fungicydem i usuwamy chore liście i kwiaty.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.