Barwinek pospolity

Nawet poza okresem kwitnienia barwinek pospolity jest rośliną niezwykle dekoracyjną. Zwieszające się gęsto ulistnione pędy tworzą efektowną ścianę zieleni.

Ta urocza, wiecznie zielona roślina należy do rodziny toinowatych (Apocynaceae), grupy roślin o białym, mlecznym soku i skręconych pąkach kwiatowych. Barwinek zwykle jest uprawiany jako roślina okrywowa - nie przycinany, może rozrastać się w sposób nieograniczony. Przy uprawie w pojemnikach łatwo jest go kontrolować.

Vinca minor, barwinek pospolity, nazywany jest również barwinkiem mniejszym. W niektórych częściach świata bywa też błędnie nazywany mirtem. Blisko z nim spokrwniony gatunek, Vinca major (barwinek większy) jest do niego podobny, lecz większy, o liściach szerszych, obrzeżonych długimi włoskami. Nazwa rodzajowa, Vinca, pochodzi od łacińskiego słowa vincapervinca, czyli "owinąć", i odnosi się do dawnego zastosowania rośliny - giętkich, smukłych, zdrewniałych pędów używano do wyrobu wieńców.

Vinca minor dostępny jest w wielu kolorach. Kwiaty składają się z lejkowatej korony z 5 płatkami, lekko karbowanymi na brzegach. Dorastają do średnicy 2-3 cm i pojawiają się od kwietnia do czerwca, a czasem zakwitają też drugi raz we wrześniu lub październiku. Ta niska, wiecznie zielona krzewinka wydaje błyszczące, skórzaste liście o długości 2-5 cm i szerokości 1-2,5 cm. Zwykle są one ciemnozielone, lecz istnieją również odmiany o liściach pstrych.
Barwinkiem można obsadzać obrzeża dużych pojemników i skrzynek. Pięknie prezentuje sie również w wiszących koszach. Jeśli jest uprawiany w doniczce, można poprowadzić jego pędy po paliku lub innej podporze.

Barwinek pospolity - podstawy pielęgnacji

Barwinek pospolity jest rośliną łatwą w uprawie i doskonale czuje się zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Nadmiernie wybujałe pędy rośliny należy przyciąć — wtedy krzewinka odzyska ładny pokrój. Rośliny należy przesadzać wczesną wiosną do dobrze przepuszczalnej ziemi doniczkowej.
Latem należu podlewać roślinę obficie, zimą zaś umiarkowanie. Niezależnie od pory roku trzeba dbać, by podłoże w pojemniku było cały czas wilgotne. W okresie wzrostu zasilać roślinę standardowym płynnym nawozem, rozcieńczonym do połowy stężenia zalecanego przez producenta na opakowaniu.

Barwinek wymaga stanowiska częściowo zacienionego. Powinno ono być jasne, lecz nie bezpośrednio nasłonecznione. Gatunek ten uprawiany w domu dobrze znosi temperaturę do 20°C. Rosnąc na zewnątrz jest mrozoodporny w większości rejonów i świetnie nadaje się do uprawy na balkonach i tarasach.

Rozmnażanie

Sadzonki

Sadzonki pobieramy od maja do października. Każda z nich powinna mieć co najmniej 2 pary liści (z lewej). Sadzonki sadzimy w grupach w doniczkach o średnicy 13-15 cm. Kiedy się ukorzenią, należy je przezimować w domu, pod folią lub w nieogrzewanej szklarni. Wiosną sadzonki można wysadzać do pojemników na balkonie.

Podział

Od września do kwietnia barwinek można dzielić. Należy wyjąć roślinę z doniczki i podzielić bryłę korzeniową, a powstałe rośliny wysadzić na ich stałe miejsca.

Choroby i Szkodniki

Brązowoczarne plamy na liściach

To objaw rdzy - choroby grzybowej. Jest ona bardzo trudna do wyleczenia i być może roślinę trzeba bedzie usunąć.

Jasne plamy na liściach

Jeśli plamy są jasnobrązowe, często z ciemniejszymi obwódkami, trzeba odizolować roślinę od innych, usunąć zainfekowane liście i spryskać całą fungicydem.

Liście opadają

Jeśli roślina jest zbyt słabo podlewana, może gubić liście, a jej korzenie mogą obumrzeć. Podłoże powinno być jednolicie wilgotne, lecz nie przemoczone.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.