Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla)

Araukaria wyniosła (Araucaria heterophylla) może być uprawiana w domu. Rozrasta się w efektowne małe drzewko, doskonale rosnące w chłodnych pomieszczeniach. Pełna elegancji, zimozielona roślina jest jedną z nielicznych roślin iglastych, które można z powodzeniem uprawiać w warunkach domowych.

Araukaria została odkryta pod koniec XVIII w. na wyspie Norfolk na południowym Pacyfiku. Jej nazwa botaniczna nawiązuje do nazwy chilijskiej prowincji Arouco, gdzie odkryto rośliny blisko z nią spokrewnione. Jedną z nich jest popularna Araucaria araucana.

Wbrew krążącym opiniom, nie jest to roślina trudna w uprawie. Ma niewielkie wymagania, ale sukces w jej utrzymaniu zależy w największej mierze od tego, czy jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednio duże i chłodne pomieszczenie, w którym rozwinie się w piękne, regularnie ukształtowane drzewko. Gałęzie araukarii są gęsto porośnięte miękkimi igłami i wyrastają z głównego pnia w regularnych okółkach. Młode pędy mają charakterystyczną, jasnozieloną barwę. W miarę wzrostu roślina wykazuje tendencję do zrzucania igieł z najniższych gałązek, które schną, podczas gdy górne partie drzewka zachowują swój zielony wygląd.

Do uprawy araukarii potrzebne jest jasne miejsce osłonięte przed silnym, bezpośrednim nasłonecznieniem w godzinach południowych. Rośnie stosunkowo wolno, co jest idealną cechą drzewka pokojowego. Każdego roku wytwarza ona nowy okółek pędów bocznych, osiągając w warunkach domowych wysokość około 90-180 cm.

Roślina ta najlepiej prezentuje się ustawiana pojedynczo, np. w przedpokoju lub na podeście schodów. Świetnie wygląda też w rogu dużego pokoju.

Nasiona araukarii wysiewa się w marcu do skrzynek siewnych wypełnionych piaszczystą ziemią doniczkową, a następnie przykrywa warstwą podłoża o grubości ok. 1 cm. Ziemię należy obficie podlać, a skrzynkę ustawić w miejscu o temperaturze 10-13°C. Pojawiające się siewki przerywamy, pozostawiając jedynie najsilniejsze w rozstawie co 10 cm. Po roku uprawy w skrzynce, siewki przesadzamy pojedynczo do doniczek o średnicy 8 cm.

Podstawy pielęgnacji

Araukaria nie sprawia problemów w uprawie, jeśli zapewni się jej chłodne i jasne miejsce. Wszystkie nieładnie wyglądające gałązki należy usuwać tuż przy pniu. Rośliny przesadza się wiosną raz na 3-4 lata, stosując ziemię przeznaczoną dla roślin doniczkowych. U starszych roślin wymienia się jedynie górną warstwę podłoża.

Duży Baner Mały Baner

Latem podlewanie powinno być umiarkowane, zaś zimą oszczędne, na tyle aby podłoże było tylko lekko wilgotne i zdążyło nieco przeschnąć pomiędzy kolejnymi zabiegami. O ile to możliwe, używajmy deszczówki i usuwajmy nadmiar wody zbierający się w podstawce. W lecie zasilamy roślinę raz na dwa tygodnie uniwersalnym nawozem płynnym.

Araukaria wyniosła dobrze rośnie w miejscach jasnych, ale latem osłoniętych przed silnym nasłonecznieniem w godzinach południowych. W lecie temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 15-17°C, zaś zimą powinna wynosić ok. 3°C. Od czerwca do września roślinę można wynieść na zewnątrz w zacienione miejsce.

Zabiegi pielęgnacyjne

Kluczem do sukcesu w uprawie araukarii jest niezbyt wysoka temperatura otoczenia. W zbyt ciepłych warunkach igły schną i opadają. Warto przy tym pamiętać, że nawet w idealnych warunkach starsze rośliny gubią igły z dolnych gałązek. Aby zachować ogólny ładny wygląd rośliny, należy usuwać suche gałązki tuż przy pniu, posypując powierzchnię cięcia sproszkowaną siarką, co zapobiegnie infekcji grzybowej. Jeśli z ran wycieka sok, należy je lekko posmarować wazeliną.

Choroby i szkodniki

Gałązki i wierzchołek więdną

Roślina więdnie, jeśli ma zbyt mało wody lub składników pokarmowych. Podlewajmy ją regularnie i nawoźmy latem raz na dwa tygodnie.

Wełnowce

Białe, wełniste plamki na pędach i igłach oznaczają porażenie rośliny przez wełnowce. Należy ją niezwłocznie opryskać insektycydem systemicznym.

Igły żółkną i opadają

Zwykle oznacza to, że roślina ma zbyt ciepłe i suche otoczenie. Jest to niemal pewne, gdy objawy obejmują całą roślinę. Pamiętajmy, że opadanie igieł z dolnych gałęzi starszych roślin jest naturalne. Aby poprawić kondycję rośliny, zraszajmy ją chłodną wodą i przestawmy w chłodniejsze miejsce.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.