Amarylis piękny

Ojczyzną właściwego amarylisa (Amaryllis belladonna) jest południowa Afryka. Można go pomylić ze zwartnicą, która jednak w odróżnieniu od amarylisa ma puste łodygi. Belladonna po włosku oznacza piękna pani - roślinie przypisuje się podobne cechy. Jest piękna, atrakcyjna i pachnie uwodzicielsko, ale potrafi być również "kapryśna", jeśli nie poświęcamy jej dostatecznej uwagi.

Cebulę amarylisa wcześnie na wiosnę należy zasadzić w ten sposób, aby jej górna część wystawała z ziemi. Najpierw pojawiają się długie, mieczowate liście, następnie wyrasta pęd kwiatowy na wysokość około 60 centymetrów, a na jego wierzchołku rozwijają się na koniec wspaniałe dzwonkowate kwiaty. Na jednym pędzie może być w przybliżeniu od 7 do 10 pączków, które rozwijają się stopniowo. Amarylis kwitnie od 4 do 6 tygodni. Przez cały czas rozchodzi się wokół rośliny oszałamiający zapach, przypominający w znacznym stopniu zapach brzoskwini. Po przekwitnięciu roślina koniecznie potrzebuje okresu spoczynku. Najkorzystniej umieścić ją w nieco chłodniejszym miejscu i stopniowo zmniejszać podlewanie aż do całkowitego zaprzestania w zimie, kiedy to nie należy podlewać jej w ogóle. W zimie temperatura nie powinna nigdy spaść poniżej 12°C.

Cebula jest często dość duża, liście są długie, mieczowate. Pęd kwiatowy dorasta mniej więcej do wysokości 60 cm i ma bardzo dużo kwiatów. Różowe kwiaty odbijają światło słoneczne, dlatego wydaje się, że błyszczą. Posiadają delikatny, brzoskwiniowy zapach. Podczas wzrostu roślina powinna przebywać w jasnym i ciepłym miejscu, a w zimie w suchym i chłodnym. Amarylisa pięknego nie należy narażać na temperatury niższe niż 12 °C.

Podczas okresu wzrostu należy roślinę podlewać obficie, pamiętając jednak o tym, aby w podstawce pod doniczką nie pozostawała woda. Amarylis w tym czasie należy również regularnie nawozić. Do momentu zanim pojawią się pierwsze liście, należy roślinę podlewać oszczędnie, W okresie spoczynku nie podlewać w ogóle. Cebulę należy zasadzić wczesną wiosną do żyznej ziemi, zmieszanej z piaskiem. Amarylisa pięknego nie przycina się.

Przy przesadzaniu należy ostrożnie oddzielić cebulki przybyszowe, które tworzą się przy cebuli matecznej i zasadzić je w oddzielnych doniczkach. Należy liczyć się z tym, że w ten sposób zasadzona nowa roślina nie zakwitnie wcześniej, niż za dwa lub trzy lata.

Amarylis piękny potrzebuje jasnego i dostatecznie ciepłego stanowiska, a podczas kwitnienia więcej miejsca. W sprzyjających warunkach roślina może żyć kilka lat. Zanim na wiosnę przesadzimy cebulę do świeżej ziemi, powinno się ją trochę namoczyć. W tym celu należy umieścić cebulę na 10-12 godzin w słoiku z letnią wodą tak, aby małe korzonki mogły ją pobierać. Następnie cebulę sadzi się do doniczki napełnionej żyzną ziemią, wymieszaną z piaskiem tak, aby co najmniej jedna trzecia cebuli wystawała z ziemi. Roślinę należy dobrze podlać i postawić w jasnym i ciepłym miejscu. Pierwsze liście rozwiną się na wiosnę. Amarylisa podlewać należy regularnie, tak aby ziemia między jednym a drugim podlewaniem zdążyta zawsze przeschnąć. Do podlewania należy dodawać raz w tygodniu nawóz płynny.

Amaryllis belladonna kwitnie w sierpniu/wrześniu. Po przekwitnięciu roślina musi odpocząć. Najlepiej postawić ją w miejscu suchym i chłodnym i stopniowo ograniczać podlewanie, aż do całkowitego zaprzestania w zimie. Idealna temperatura w okresie spoczynku to 10-12°C. W lutym należy cebulę przesadzić i pobudzić znowu do życia przez regularne podlewanie. Jak tylko pojawią się pierwsze czubki liści, cebulę możemy ponownie przesadzić do większej doniczki z dobrym drenażem, wkrótce zakwitnie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.