Ta piękna roślina ma duże, srebrzystoszare, nakrapiane liście. Choć większość roślin z rodzaju Aglaonema uprawia się głównie ze względu na liście, niektóre aglaonemy zakwitają i wydają ładne jagody. Efektowne, często dwubarwne liście rośliny tolerują nawet skąpe oświetlenie, dzięki czemu roślina ta ozdobi każdy ciemny kąt domu.
Istnieje wiele gatunków i odmian aglaonemy. Niektóre z nich bywają mylone z difenbachiami ze względu na kształt i barwę liści, jednak aglaonema rośnie słabiej i jest odporniejsza na niedobór światła. Z tego powodu często spotyka się ją np. w biurach, gdzie naturalne oświetlenie bywa bardzo słabe.
Nazwa aglaonema pochodzi z języka greckiego: aglaos znaczy błyszczący, jaskrawy, zaś nema - nić, i odnosi się do nitkowatych pręcików jej kwiatów.
Aglaonema rzadko zakwita w domu, jeśli jednak się to zdarzy, tworzy kwiatostany małych kwiatów otoczone okazałą podsadką, podobnie jak inne rośliny z rodziny obrazkowatych. Z kwiatów rozwijają się żółte lub czerwone jagody. Aglaonema nie rośnie zbyt wysoko — wielkość rośliny zwykle nie przekracza 25 cm. Rocznie na pędzie pojawia się 5-6 nowych liści. Najlepiej wygląda w grupie innych roślin. Najlepsze warunki do jej uprawy występują w szklarni lub oranżerii, gdzie można jej zapewnić wysoką wilgotność powietrza.
Różne odmiany aglaonemy mają bardzo dekoracyjne liście i wspólnie mogą tworzyć efektowną kompozycję. Należy jednak często zraszać rośliny lub ustawić doniczki na kamykach w podstawkach z wodą, podnosząc poziom wilgotności powietrza. Można też ustawić aglaonemę w ciemnym kąciku. Roślina nie straci liści z powodu skąpego oświetlenia. Warto wybrać taką doniczkę, która najpełniej podkreśli urodę liści. Doniczki białe lub w kolorze gliny wydają się najlepsze.
Pielęgnacja
Aglaonema ma niewielkie wymagania. Regularnie należy usuwać żółknące liście, a gdy roślina zacznie rzednąć, na;eży przyciąć jej wierzchołek tuż powyżej rozgałęzienia liści. Pobudzi ją to do tworzenia nowych pędów.
Aglaonema wymaga przesadzania raz na 2-3 lata. Jako podłoża należy używać dobrze przepuszczalnej ziemi doniczkowej. Od wiosny do jesieni aglaonemy podlewa się umiarkowanie, pozwalając, aby podłoże nieco przeschło pomiędzy kolejnymi zabiegami. Zimą roślinę należy podlewać oszczędnie.
Latem roślinę zasila się uniwersalnym nawozem płynnym raz na dwa tygodnie. Zimą nawożenie jest rzadsze — wystarczy zasilić ją raz na dwa miesiące. Zdecydowanie unikać stanowisk o pełnym nasłonecznieniu. Najlepszy dla aglaonemy jest częściowy cień, ale roślina ta toleruje przez krótki czas również pełne zacienienie. Zimą temperatura nie może być niższa niż 13°C. Latem aglaonema powinna być nieco wyższa niż przeciętna temperatura pokojowa i wynosić 22-24°C.
Rozmnażanie
Najszybszą i najłatwiejszą metodą rozmnażania aglaonema są sadzonki pędowe. Nadmiernie wyrośnięte rośliny można też podzielić wiosną przy przesadzaniu.
- Sadzonki pędowe lub wierzchołkowe można pobierać przez cały rok.
- Sadzonki pędowe należy umieścić poziomo w kuwecie z podłożem, zagłębione do 2/3 grubości, oczkami do góry. Sadzonki wierzchołkowe sadzi się pionowo.
- Kuwetę przykrywamy foliową torebką, ustawiamy w zacienionym miejscu i utrzymujemy temperaturę 21-27°C. Delikatne podgrzewanie kuwety od spodu pobudzi proces ukorzeniania.
- Po 4-5 tygodniach ukorzenione sadzonki można przesadzić pojedynczo do doniczek.
Choroby i szkodniki
Brzegi liści schną i brązowieją
Przyczyną jest niedobór wody lub zbyt niska wilgotność otoczenia. Uschnięte części liści należy odciąć i częściej zraszać roślinę lub ustawić doniczkę na kamykach w podstawce z wodą.
Roślina nagle więdnie
Zbyt niska temperatura lub przeciągi mogą powodować nagłe więdnięcie rośliny. Ustawmy doniczkę w zacisznym, ciepłym miejscu.