Afelandra czworokątna

Z oryginalnym deseniem na liściach i kłosami żółtych kwiatów afelandra czworokątna (Aphelandra squarrosa) wygląda bardzo ozdobnie i egzotycznie, co nie powinno dziwić, zważywszy że pochodzi z tropikalnych lasów Brazylii. Struktury, które większość ludzi bierze za kwiaty afelandry, to w rzeczywistości żółte przykwiatki zebrane w kłosy. Właściwe kwiaty są wąskie i rurkowate. Roślina kwitnie od czerwca do października. Kłosy mogą się utrzymać znacznie dłużej.

Afelandrę odkrył botanik związany z belgijskim dworem i naprawdopodobniej pochodzący właśnie z Belgii. Fakt ten wyjaśnia, dlaczego wiele odmian otrzymało nazwy wywodzące się od imion członków rodziny królewskiej tego kraju. Popularne są odmiany noszące imię królowej Luizy i króla Leopolda. Warto wspomnieć, że odmiana o srebrzystym wzorze na liściach nie kwitnie tak dobrze, jak odmiany z wzorem białym lub kremowym.

Rośliny rosną bardzo szybko. W ciągu roku mogą podwoić swoją wysokość. Afelandra kwitnie od czerwca do października. Kwiaty słabo pachną, chociaż zawierają olejki eteryczne. Roślinę należy ustawić w miejscu ciepłym, chronionym przed silnym słońcem i przeciągami. W okresie kwitnienia najodpowiedniejsza jest temperatura od 18 do 24°C. Im jest cieplej, tym wyższa powinna być wilgotność powietrza. Właściwa temperatura podczas zimowania wynosi 12°C.

W okresie kwitnienia należy afelandrę regularnie podlewać i co 14 dni nawozić nawozem nie zawierającym wapna. Po przekwitnięciu, przez około cztery do sześciu tygodni, powinno się ograniczać podlewanie rośliny i zaprzestać jej nawożenia. Po zakończeniu okresu spoczynku wegetacyjnego można afelandrę przesadzić do mieszaniny ziemi i żwiru. Po przekwitnięciu roślinę ucina się na wys. 10-15 cm.

Aby rozmnożyć afelandrę sadzonki wierzchołkowe, ewentualnie łodygowe lub liściowe, o długości od 10 do 15 cm, wysadza się do mieszaniny torfu i piasku. Utrzymuje się wysoką wilgotność powietrza i temperaturę 21°C. Najlepszą porą na rozmnażanie afelandry jest marzec i kwiecień.  Wysadzając rośliny należy zachować dostateczną odległość między nimi. Powinno się kupować tylko rośliny o błyszczących liściach i nierozwiniętych kwiatach. Często rośliny likwiduje się po przekwitnięciu. Mogą jednak żyć kilka lat.

Warto pamiętać, że istnieją rozwiązania jak ogrody wertykalne, które są mniej restrykcyjne pod względem utrzymania.

Właściwa opieka w ciągu roku

Czerwiec - wrzesień

Roślina kwitnie. Potrzebuje przede wszystkim sporej ilości światła, wody i substancji odżywczych. Afelandra nigdy nie powinna zostać przesuszona. Gdy ziemia w doniczce nazbyt wyschnie, roślina bardzo szybko straci liście. Dobrze jest też obficie ją zraszać. Korzystne dla niej będzie również ustawienie doniczki na warstwie mokrych kamyków. Do podlewania i zraszania najlepiej używać miękkiej i letniej wody.

Październik - listopad

Po przekwitnięciu należy roślinę przyciąć na wysokości 10-15 cm. Podlewa się mniej i nie nawozi.

Grudzień - styczeń

W tym czasie należy roślinie zapewnić mniej więcej sześciotygodniowy okres spoczynku wegetacyjnego. O ile to możliwe, powinna stać w chłodniejszym miejscu, o temperaturze okoto 12°C. Podlewać należy mało i nie nawozić.

Luty - marzec

Zakończył się okres wegetacyjnego spoczynku. Roślinę należy przenieść z powrotem w cieplejsze miejsce i obficiej podlewać. Jest to też najlepszy okres na przesadzenie afelandry.

Kwiecień - maj

Roślinę ustawia się w miejscu dobrze oświetlonym, regularnie podlewa i nawozi. Jeśli usunie się główny pęd, będzie rosła gęściej.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.