Acidantera Dwubarwna

Acidantera Dwubarwna (Acidanthera bicolor) ze względu na bliskie pokrewieństwo z mieczykami, podobną ma także budowę. Mieczowate liście otaczają pęd osiągający nawet 1 m wysokości. Kwiaty, zebrane po kilka w luźnych gronach, są lekko zwisające, ale szeroko się rozchylają, osiągając średnicę nawet 10 cm. Barwę mają białą, ale nasada płatków jest karminowa lub brązowoczerwona. Podziemnym organem jest u tych roślin bulwa, zbudowana tak jak u mieczyka, ale nieco mniejsza i bardziej owalna. Kwitnienie acidantery przypada w sierpniu i na początku września, tylko niektórych wcześnie kwitnących mieszańców w końcu lipca.

Rozmnażanie acidantery nie jest trudne, gdyż rośliny tworzą liczne bulwy potomne. Można je traktować jak nasiona, to znaczy w połowie kwietnia wysiewać w płytkie rowki. W następnym roku wiele roślin będzie już zdolnych do kwitnienia.

Acidantera dobrze rośnie w miejscach słonecznych, na glebie lekkiej, przepuszczalnej, starannie uprawionej. Jesienią zagon głęboko się przekopuje, dodając kompost. W razie potrzeby wapnuje się glebę tak, aby jej odczyn był zbliżony do obojętnego. Sadzenie bulw przypada wiosną, w połowie kwietnia; duże bulwy, o obwodzie 6-10 cm sadzi się na głębokość 8-10 cm i w odstępach 15-20 cm.

Pielęgnacja polega na systematycznym podlewaniu i odchwaszczaniu gleby, a także dokarmianiu roślin. Dopiero w końcu września lub na początku października wykopuje się ostrożnie bulwy (aby nie odpadły bulwki przybyszowe) i po podsuszeniu i oczyszczeniu przechowuje się je w temperaturze 15-17°C (w niższej temperaturze łatwo gniją).

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.