Klon palmowy w ogrodzie - polecane jesienne odmiany

Jesień to cudowna pora roku, zachwycająca nas swoimi barwami i przepięknymi drzewami. Należy do nich klon palmowy, który prezentuje się wręcz spektakularnie. Jego uprawa jest dość łatwa, co ucieszy nawet początkujących ogrodników. To odmiana pochodząca z Japonii, Chin i Półwyspu Koreańskiego. Zastanawiasz się za co został pokochany w naszym klimacie? Oczywiście za liście o różnych kolorach. Jakie odmiany zasługują na uwagę? Przekonaj się w dalszej części artykułu!

Klon palmowy - charakterystyka

Klon palmowy należy do najbardziej kolorowych roślin jesiennych. Doskonale uzupełnia aranżacje ogrodowe i to w każdym stylu. Może przybierać zarówno formę liściastego krzewu, jak i drzewa o niewielkich rozmiarach. Charakteryzuje się zaokrąglonym pokrojem i barwnymi liśćmi: wiosną i latem są zielone, ale jesienią stają się żółte, pomarańczowe, czerwone, purpurowe i brązowe. To właśnie one sprawiają, że klon palmowy jest tak chętnie wybieraną rośliną w architekturze krajobrazu. Dorasta do ok. 3-5 metrów wysokości, co oznacza, że potrzebuje sporo miejsca w ogrodzie.

Klon palmowy - odmiany

Warto wiedzieć, że istnieje ponad 300 odmian klonu. Różnią się one między sobą kształtem, kolorem liści, wysokością czy pokrojem. Decydując się na klon palmowy poznaj jego najpopularniejsze odmiany.

Klon palmowy, Acer palmatum 'Garnet'

Klon palmowy ‘Garnet’ to wspaniały krzew o rozłożystych pędach i barwnych liściach. Wiosną są czerwone, pod koniec lata bordowe, a jesienią czerwono-purpurowe. Jego cechą charakterystyczną są powycinane i postrzępione liście, które w ogrodzie prezentują się bardzo ciekawie.

Klon palmowy, Acer palmatum 'Dissectum'

Klon palmowy 'Dissectum' to wolnorosnący krzew, który charakteryzuje się opadającymi gałęziami. Posiada lekkie i pierzaste liście, które na jesień zmieniają swoją barwę z zielonej na żółtopomarańczową. W naszym klimacie dorasta do 2 metrów wysokości.

obraz 1Klon palmowy, Acer palmatum 'Orange Dream'

Klon palmowy 'Orange Dream' należy do najbardziej znanych i cenionych odmian w naszym klimacie. Swoim wzniesionym pokrojem prezentuje żółte liście, które wiosną mają intensywny pomarańczowy kolor. Jest krzewem wolnorosnącym, który finalnie dorasta do 3-4 metrów wysokości.

Klon palmowy, Acer palmatum 'Fireglow'

Klon palmowy czerwony ‘Fireglow’ to bardzo charakterystyczna odmiana, która w każdym ogrodzie prezentuje się wspaniale. Posiada mocno powycinane liście o ciemnoczerwonej barwie, która utrzymuje się przez cały sezon. To klon palmowy o wyprostowanym pokroju, ale lekko rozłożystej koronie.

Klon palmowy, Acer palmatum 'Emerald Lace'

Klon palmowy 'Emerald Lace' to niewielkie drzewo, które w każdym ogrodzie prezentuje się bardzo urokliwie. Osiąga ok. 1,5 metra wysokości Jest bardzo dekoracyjne w okresie jesiennym, kiedy to zmienia swą barwę na pomarańczową czerwoną.

Klon palmowy - japońska perła w Twoim ogrodzie

Klon palmowy jest dość odporny na mróz, jednak, aby chronić go w swoim ogrodzie zaleca się okryć go słomą, agrowłókniną zimową lub grubą tkaniną jutową. Młode drzewa należy okryć w całości, te starsze natomiast na poziomie korzeni. Odpowiednia pielęgnacja sprawi, że klon ten stanie się perłą w Twoim ogrodzie.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.