Jaskier azjatycki często sadzony jest na obrzeżach ogrodów, ale wspaniale nadaje się także do skrzynek i pojemników. Jego kwiaty, w pięknych, jaskrawych barwach, bardzo długo pozostają świeże, także po ścięciu. Posadzony w niewielkich doniczkach stanowi idealną roślinę do mieszkania, ponieważ dobrze toleruje częściowe zacienienie i nadaje się na parapet okna wschodniego lub zachodniego.
Do hodowli doniczkowej wybiera się rośliny karłowate. Jeśli pędy jaskra jaśnieją i stają się wybujałe, a kwiatów nie przybywa, oznacza to, że roślina ma za mało światła, lub otrzymuje zbyt wiele wody i nawozu. W takim wypadku należy zaprzestać zasilania, podlewać oszczędniej i przestawić doniczkę w miejsce lepiej oświetlone. Jaskier azjatycki rośnie pionowo w górę, wytwarzając ładne zielone liście, ciekawie kontrastujące barwą i kształtem z kwiatami.
Można wybierać spośród wielu odmian tej rośliny, o wysokości od 23 do 43 cm. Delikatne kwiaty są pełne lub półpełne, o średnicy do 10 cm, i występują w wielu jaskrawych barwach, m.in. czerwonej, żółtej i pomarańczowej; są też kwiaty dwukolorowe. Uprawiane w grupie, stworzą efektowną kompozycję kolorystyczną. Na tarasie odmiany wysokie umieszczamy z tyłu kompozycji, w domu - sadzimy w środku dużej doniczki, a dookoła rozmieszczamy odmiany karłowate.
Pielęgnacja
Jaskry hoduje się z bulw lub nasion. Najlepiej czują się w miejscu ciepłym, ale nie w pełnym słońcu. Bulwy jaskrów, które lato spędziły na zewnątrz, w październiku przenosimy do domu, by przechować je do następnego sezonu. Do sadzenia jaskrów używamy ziemi doniczkowej z dodatkiem piasku, który ułatwi odpływanie wody.
W okresie intensywnego wzrostu podlewamy roślinę obficie, nie dopuszczając, by podłoże całkowicie wyschło. Dbamy o to szczególnie w przypadku roślin hodowanych w doniczkach z terakoty, gdyż ziemia w nich wysycha szybciej niż w innych pojemnikach. Jaskry zasilamy w okresie wegetacji płynnym nawozem co 7-10 dni.
Jaskier azjatycki lubi jasne oświetlenie - najlepszy dla niego będzie parapet wschodniego lub zachodniego okna, balkon albo taras. Kwiat należy jednak chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Roślina bardzo dobrze czuje się w temperaturze panującej na zewnątrz latem, jednak nie jest mrozoodporna.
Pielęgnacja przez cały rok
Marzec-kwiecień | Bulwy jaskra kupujemy w marcu - wybieramy jędrne i zdrowe. Przed wysadzeniem namaczamy je na kilka godzin w wodzie. Sadzimy bulwy na głębokości ok. 5 cm, korzeniami do dołu, 2-3 sztuki w 20-centymetrowej doniczce. Umieszczamy doniczkę w miejscu jasnym, w temperaturze 10-15°C.
Maj-wrzesień | Gdy pokażą się pierwsze pędy, podlewamy je regularnie. Dbamy, aby podłoże było cały czas wilgotne. Kiedy pojawią się pąki, rozpoczynamy zasilanie rozcieńczonym płynnym nawozem. Jeśli jest dość ciepło, można przenieść rośliny na zewnątrz, w miejsce dobrze osłonięte.
Październik-luty | Przed nadejściem pierwszych mrozów wykopujemy rośliny i przechowujemy bulwy owinięte w gazety w miejscu suchym, chłodnym, ale nie narażonym na mrozy.
Choroby i szkodniki
Opadające pąki
Słabo rozwinięte pąki, opadające przed rozkwitnięciem są objawem zbyt obfitego podlewania, ewentualnie wychłodzenia rośliny. Przenosimy doniczkę w cieplejsze, lepiej oświetlone miejsce oraz ograniczamy podlewanie aż roślina wydobrzeje. Nie dopuszczamy, aby po podlaniu woda na podstawce stała dłużej niż 20 minut.
Pleśń
Szary osad na liściach to szara pleśń, spowodowana zbyt obfitym podlewaniem lub nadmierną wilgotnością powietrza. Naprawiamy te błędy w uprawie, a chorą roślinę spryskujemy fungicydem. Liście dotknięte pleśnią usuwamy i palimy.