Jak przygotować drewno do malowania

Drewno to niebywale przydatny i elegancki materiał, który jednakże jest dość wymagający. Taki jest chociażby wtedy, gdy chcą Państwo go pomalować. Kluczem do sukcesu, decydującym o przyszłej wytrzymałości drewna, jest odpowiednie przygotowanie go do malowania. Jak to zrobić? Tego dowiedzą się Państwo podczas lektury tekstu, zatem zapraszamy.

Wilgotność drewna

Jest to niebywale ważny czynnik, który należy sprawdzić przed podjęciem się malowania drewna czy jakichkolwiek innych form pracy z materiałem. Tak więc najważniejsza wskazówka mówi o tym, że nie wolno lakierować ani malować mokrego drewna. Wtedy bowiem Państwa praca pójdzie na marne - drzewo nie przyjmie warstwy ochronnej w postaci lakieru czy farby albo przyjmie w stopniu minimalnym, który nie zabezpieczy surowca. Wówczas tylko czas oraz pieniądze wydane na środki do lakierowania drewna pójdą na marne, a drewno nie będzie się nadawało do przeznaczenia, które mu Państwo mieliście zamiar nadać. Zatem zawsze należy sprawdzić wilgotność drewna. Tylko suchy surowiec nadaje się do malowania.

W dodatku warto wiedzieć, iż mokre drewno może nieco zmieniać swe rozmiary po wyschnięciu. Jednakże paradoksalnie drewno nie powinno też być za bardzo suche. Takie bowiem wchłonie za dużo preparatu. Wpłynie to na jego niską wydajność. A w dodatku będzie narażone na pęknięcie. Suche drewno bowiem ma tendencję do pękania. Optymalny poziom wilgotności drewna do malowania czy też lakierowania to od 8 do maksymalnie 15%. 

Czy drewno trzeba szlifować przed malowaniem?

Aby zapewnić drewnu porządne zabezpieczenie przed zniszczeniami po malowaniu, wcześniej należy je oszlifować. Drewno w stanie surowym posiada chropowatą powierzchnię, a surowiec nadający się do malowania lub lakierowania musi mieć gładką powierzchnię. Oprócz tego powinno być suche oraz czyste, bez zanieczyszczeń.

Czym najlepiej szlifować surowe drewno? Do tego najlepiej nada się papier ścierny o ziarnistości od 150 do 200. Jeżeli zaś zależy Państwu na uzyskaniu nietypowego kształtu, np. zaokrągleniu krawędzi, wówczas potrzebna będzie szlifierka. Kolejna przydatna rada mówi, iż szlifować należy w kierunku włókien drewna. Po skończonym procesie szlifowania trzeba wyczyścić drewno z pyłu.

Szpachlowanie surowego drewna: Co jest do tego potrzebne?

Powierzchnia drewna powinna być maksymalnie gładka, by uzyskać najlepszy estetycznie efekt malowania. Wobec tego trzeba sprawdzić, czy po szlifowaniu, powierzchnia jest dostatecznie wygładzona. Zwłaszcza jeżeli drewno posiada jakieś ubytki. W celu ich uzupełnienia przyda się Państwu szpachla do drewna Vidaron, która pozwoli wyrównać niedoskonałości. A także pomoże wypełnić szczeliny w surowcu, dzięki swej precyzji. Szpachlowanie należy przeprowadzić bardzo dokładnie, jeśli jest potrzebne, od tego bowiem może zależeć ostateczny wygląd pomalowanego drewna. Wszak z pewnością chcieliby Państwo cieszyć się jak najlepiej wykonanym malowaniem, lecz by być pewnym pozytywnego rezultatu koniecznie trzeba przeprowadzić szpachlowanie drzewa z ubytkami.

Wiedzą już Państwo, jak przygotować drewno do malowania. Wyżej wymienione porady z pewnością sprawią, że Państwa praca stanie się dużo efektywniejsza, zaś te proste rady powinny posłużyć Państwu w przyszłości. Dekoracje czy też meble wykonane z drewna mają swój niepowtarzalny klimat. Jednakże, by drewno nie uległo zepsuciu, należy je wcześniej pomalować lakierem, który zapewni warstwę ochronną. Lub pomalować. Dzięki temu przez lata będą się Państwo cieszyć efektami pracy.

Materiał zewnętrzny

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.