Gdzie wykorzystać kamień ozdobny?

Układanie kamienia naturalnego na ścianach jest powszechne od lat. Kamień naturalny stosowano do wykańczania wnętrz już w starożytności ze względu na jego dostępność,  trwałość i uniwersalność. Obecnie materiał ten pojawia się w wielu nowoczesnych aranżacjach, w których używa się go do tworzenia dekoracyjnych ścian. Jakie są zalety stosowania kamienia w aranżacjach wnętrz? Dlaczego warto zdecydować się na jego wykorzystanie?

1. Jakie zalety ma kamień ozdobny?

2. Kamień na naturalny na ścianę w salonie

3. Ściana z kamienia naturalnego w przedpokoju

4. Kamień dekoracyjny do restauracji i hoteli

5. Wysoka trwałość kamienia naturalnego

Kamienie ozdobne na ścianach należą do najgorętszych trendów w aranżacji wnętrz. Można wykorzystywać je zarówno do układania na ścianach, jak i do tworzenia innych elementów. Sprawdzają się jako jedyny materiał zastosowany do wykończenia ściany oraz jako dodatkowa dekoracja po połączeniu z innymi materiałami wykończeniowymi. Różne kolory, faktury i rozmiary kamieni dają wiele możliwości aranżacyjnych w nowoczesnym i klasycznym stylu. Dowiedz się więcej o zaletach kamienia naturalnego i możliwościach jego zastosowania.

Jakie zalety ma kamień ozdobny?

Kamienie dekoracyjne przede wszystkim wyróżniają się wysoką trwałością. Po położeniu na ścianę służą niezawodnie przez wiele lat, zapewniając eleganckie i praktyczne wykończenie. W przeciwieństwie do drewna, boazerii i paneli naturalny kamień jest niepalny. Dzięki temu ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się ognia i może służyć jako element dekoracyjny wokół zabudowy kominka. Niepalność jest zaletą również w salonach, w których często palą się świece. Można wyłożyć nim wszystkie miejsca, które mają bezpośredni kontakt ze świecami lub znajdują się w pobliżu świeczników, by ograniczyć ryzyko powstawania plam z wosku i zaprószenia ognia.

Świetnym pomysłem jest zastosowanie kamienia w miejscach, w których ściany są w dużym stopniu narażone na zabrudzenia. Wnętrze jest dzięki temu łatwiejsze do utrzymania w czystości, gdyż kamienne ściany wystarczy przetrzeć wilgotną ściereczką. Ponadto kamień pięknie się starzeje. Z czasem nie traci uroku, lecz go zyskuje - zabiegi pielęgnacyjne sprawiają, że ma intensywniejszą barwę i wyrazistą fakturę.

Kamień na naturalny na ścianę w salonie

Na ścianie w salonie można umieścić wiele materiałów, jednak to właśnie w tym wnętrzu szczególnie dobrze sprawdza się kamień. Można z niego wykonać ścianę za kanapą, wydzielając optycznie przestrzeń wypoczynkową. Kamień stanowi dobre podłoże do wieszania obrazów i innych dekoracji, dzięki którym wnętrze salonu ma niepowtarzalny charakter. Ozdobny kamień naturalny zapobiega niszczeniu ściany podczas rozkładania kanapy i pojawianiu się zabrudzeń. Kamień w salonie przydaje się również do wydzielania przestrzeni na kuchnię i jadalnię, jeśli salon pełni więcej niż jedną funkcję. Dzięki niemu można zastąpić płytki, które sprawdzają się dobrze, lecz nie pasują np. do stylu industrialnego.

Ściana z kamienia naturalnego w przedpokoju

Dobrym przykładem użycia kamienia naturalnego w przedpokoju jest wyłożenie nim dolnej części ścian. Jest to rozsądne rozwiązanie w szczególności w wąskich korytarzach, w których trudno zmienia się obuwie i zakłada odzież wierzchnią. Niewielka przestrzeń sprawia, że ściany często brudzą się błotem i innymi zanieczyszczeniami zgromadzonymi na podeszwie.

Kamień ogranicza brudzenie się ścian, gdyż łatwo do wyczyścić. Ponadto na jego powierzchni brud jest mniej widoczny, dlatego pomieszczenie zyskuje na praktyczności i rzadziej wymaga gruntownego sprzątania. Zastosowanie kamienia na dolną część ściany umożliwia połączenie dekoracyjnego materiału z białą farbą, która optycznie powiększa przestrzeń.

Kamień dekoracyjny do restauracji i hoteli

Kamienie naturalne dobrze sprawdzą się również wewnątrz restauracji i hoteli. Podkreśla charakter wnętrza i sprawia, że sala przeznaczona dla gości prezentuje się elegancko. Ponadto kamień wpisuje się doskonale w styl industrialny, charakterystyczny dla lokali i obiektów noclegowych utworzonych w dawnych budynkach fabrycznych. Wykonane z kamienia dekoracje na ścianach dobrze wyglądają zarówno w towarzystwie betonu, jak i metalu lub czerwonej cegły. Kamień ozdobny łatwo utrzymać w czystości, dlatego sprzyja zachowaniu wszelkich standardów sanitarnych, obowiązujących lokale gastronomiczne.

Wysoka trwałość kamienia naturalnego

Ściany i inne elementy wykończeniowe wykonane z kamienia naturalnego należą do najtrwalszych i najłatwiejszych w utrzymaniu. Kamień nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, renowacji i konserwacji, gdyż wystarczy od czasu do czasu przetrzeć go wilgotną ściereczką. W razie potrzeby można wzmocnić kolor kamiennych ścian za pomocą specjalnych preparatów do renowacji, jednak nie jest to konieczne. Kamień nie pęka i nie kruszeje, dlatego po jego położeniu uzyskuje się piękną ścianę na wiele lat.  Nie trzeba go ściągać ani wymieniać, dlatego jednorazowy wydatek na wykończenie pomieszczenia jest mniej dotkliwy dla domowego budżetu.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.