Gazania (Gazania rigens)

Gazania (Gazania rigens) doskonale nadaje się do uprawy w doniczkach, donicach i skrzynkach kwiatowych. Ta pełna uroku roślina idealnie nadaje się do uprawy na balkonie lub tarasie. W Afryce Południowej, gdzie rośnie dziko, ciepły klimat sprawia, że może kwitnąć przez większą część roku.

W naszym klimacie gazania kwitnie od lipca do września. Jej kwiaty otwierają się przy słonecznej pogodzie i zamykają o zmierzchu. Koszyczki kwiatowe wyrastają pojedynczo na pędach kwiatowych. Zewnętrzne części płatków są pomarańczowe, zaś ich nasada jest brązowa — wnętrze kwiatu otacza więc ciemniejszy pierścień. Liście są ciemnozielone, od spodu szorstkie i białosrebrzyste.

Gazania rigens osiąga wysokość do 30 cm. Średnica koszyczków sięga 8 cm. Gazanię można przesadzać nawet w okresie kwitnienia, a z więdnących kwiatów, zerwanych i złożonych w przewiewnym miejscu, można zebrać nasiona.

Roślina ta zwana także gerberą ogrodową jest tolerancyjna na warunki siedliskowe i dobrze rośnie w donicach i skrzynkach kwiatowych, gdzie jednak wymaga bardziej starannego podlewania. Usuwanie więdnących kwiatów sprzyja przedłużaniu okresu kwitnienia i pobudza roślinę do zawiązywania nowych koszyczków.

PIELĘGNACJA

Gazania jest rośliną łatwą w uprawie. Jeśli młode rośliny stają się zbyt wybujałe, należy uszczknąć wierzchołki ich pędów. Wiosną rośliny zimujące w szklarni powinno się przesadzić, używając jako podłoża dobrze przepuszczalnej ziemi kompostowej. Po przesadzeniu rośliny należy trzymać w tej samej temperaturze co uprzednio.

Podłoże powinno być stale wilgotne. Latem roślinę należy podlewać obficie, unikając jednak zawilgocenia liści oraz zbyt długiego pozostawiania nadmiaru wody w podstawce. W okresie spoczynku, od września do marca, gazanie podlewa się oszczędnie. Latem rośliny należy zasilać raz w tygodniu uniwersalnym nawozem płynnym.

Gazania najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych. Intensywne promienie słoneczne sprzyjają również bardzo efektownemu kwitnieniu rośliny. Odpowiednie do jej uprawy są normalne temperatury panujące latem. Zimą należy jej zapewnić spoczynek w temperaturze 5-7°C.

UPRAWA Z NASION

1. Przy uprawie na rośliny jednoroczne nasiona wysiewa się w styczniu lub w lutym do kuwety wypełnionej podłożem siewnym. Kuwetę należy trzymać w temperaturze I5°C. Siewki wielkości 2-3 cm należy przepikować do doniczek o średnicy 8 cm wypełnionych ziemią kompostową.
2. Przed wysadzeniem roślin w czerwcu do skrzynek kwiatowych należy je zahartować, wynosząc je w ciągu dnia przy ciepłej pogodzie na zewnątrz i ponownie wstawiając na noc do mieszkania.

3. Przy uprawie na byliny nasiona wysiewa się w sierpniu do szklarni w sposób opisany wyżej. Po przepikowaniu trzyma się je w temp. 5-7°C, zapewniając im odpowiednią wilgotność. W marcu lub kwietniu sadzonki trzeba przesadzić, pozostawiając je w tej samej temperaturze i zasilając nawozem raz na tydzień.

Choroby i szkodniki

Szara pleśń

Gazania nie jest rośliną podatną na choroby lub szkodniki. Jednak w wilgotnych warunkach na liściach i pędach może pojawiać się nalot szarej pleśni (po prawej). Roślinę należy opryskać fungicydem.

Nadmiar wilgoci

Wysoka wilgotność powietrza lub nadmierne podlewanie mogą powodować występowanie zgnilizny. Środkiem zaradczym jest zapewnienie dobrego drenażu podłoża.

Plamy na liściach

Brązowe lub czarne plamy na liściach mogą być wywołane przez grzyby, lub bakterie. Zainfekowane liście należy usuwać.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.