Fuksja zwyczajna (Fuchsia magellanica) ma mniej odmian niż inne fuksje, ale o wiele lepiej od nich znosi niskie temperatury i nie wymaga przenoszenia do szklarni na zimę. Jej kwiaty, spływające kaskadami z wygiętych pędów, przypominają klejnoty. W pełni kwitnienia roślina stanowi fascynujący widok.
Ojczyzną fuksji zwyczajnej jest Ameryka Południowa i Środkowa (Meksyk, Chile i Falklandy). Kwitnie od lipca do października. Jej kwiaty, przypominające dzwonki, mają 3-5 cm długości, purpurowy kielich i fioletową koronę z wysuniętymi pręcikami. Do uprawy na zewnątrz nadają się również mieszańce F. magellanica oraz F. fulgens, która w naturze ma nieco mniejsze rozmiary i nie jest tak silnie rozkrzewiona. Trzeba tylko pamiętać jesienią o zabezpieczeniu korzeni przed przemarznięciem.
W naszych warunkach klimatycznych odmiany Fuksji zwyczajnej tworzą krzewy sięgające od 1,2 do 1,8 m wysokości i średnicy nawet do 1,2 m. W łagodniejszym klimacie Europy Zachodniej, gdzie fuksja może dorastać do 3 m wysokości, bywa sadzona na żywopłoty. Mieszańce, zależnie od odmiany, mogą dorastać do 1,8 m.
Pielęgnacja
Fuchsia magellanica jest łatwa w uprawie. W regionach o łagodnej zimie może zimować w gruncie, pod warunkiem, że glebę okryje się warstwą kompostu liściastego lub torfu. Na wiosnę wymaga cięcia pielęgnacyjnego i usunięcia uszkodzonych przez mróz pędów. Najlepiej rośnie na glebach przepuszczalnych, próchniczych. Przesadza się ją w kwietniu lub w maju.
Fuksje potrzebują dużo wody. Gleba wokół rośliny powinna być cały czas wilgotna. W przypadku roślin doniczkowych oznacza to, że podczas letnich upałów trzeba je podlewać codziennie. Rośliny zasila się uniwersalnym nawozem płynnym co dwa tygodnie w trakcie całego sezonu wegetacyjnego, od momentu pojawienia się pierwszych przyrostów.
Fuksje najlepiej rosną w rozproszonym świetle. Odpowiednie dla nich stanowisko nie powinno być wystawione na długotrwałą ekspozycję słoneczną. Temperatury występujące u nas latem są odpowiednie dla tych roślin, pod warunkiem, że zapewni im się ochronę przed nadmiarem słońca. Łagodne zimy mogą przetrwać w gruncie.
Pielęgnacja przez cały rok
Kwiecień
Fuksja zwyczajna wymaga cięcia możliwie wcześnie, jak tylko pojawią się na niej nowe przyrosty. Wówczas należy usunąć wszystkie stare pędy znajdujące się powyżej. Jeśli główne pędy przetrwały zimę i wypuszczają nowe przyrosty, wszystkie znajdujące się na nich pędy boczne przycinamy na długość 1-2 oczek. Wszystkie słabe, uszkodzone lub chore pędy usuwamy. Zastąpią je nowe przyrosty pojawiające się wiosną.
Maj - wrzesień
W tym czasie fuksje powinny kwitnąć. W czasie upałów konieczne jest podlewanie codziennie. W okresie kwitnienia rośliny wymagają zasilania nawozem co dwa tygodnie i regularnego usuwania przekwitających kwiatów.
Październik - marzec
Korzenie wymagają zabezpieczenia przed mrozem. Doniczki z roślinami przenosimy do zimnej szklarni lub chłodnego pomieszczenia, najlepiej o temperaturze 6-8°C.
Rozmnażanie
Fuksje rozmnaża się przez sadzonki pędowe, które przygotowuje się z pędów bocznych o długości ponad 15 cm. Wybrany pęd odcinamy tuż przy łodydze i usuwamy z niego dolną parę liści. Przycinamy go ponownie tuż poniżej pozbawionego liści węzła. Wierzchołek sadzonki odcinamy tuż ponad liściem na takiej wysokości, aby sadzonka miała 15 cm długości.
Przygotowujemy tak 3 - 5 sadzonek i umieszczamy je w jednej doniczce o średnicy 7 cm, wypełnionej podłożem złożonym z mieszanki równych części torfu i grubego piasku. Doniczkę osłaniamy torebką foliową i ustawiamy w jasnym, ale zacienionym miejscu w temperaturze ok. 18°C. Po przyjęciu się, sadzonki aklimatyzujemy stopniowo i po upływie ok. 1 miesiąca przesadzamy pojedynczo do doniczek.
Choroby i szkodniki
Żółknięcie liści
Jeśli dolne liście zaczynają żółknąć i opadać, jest to oznaką, że fuksja ma zbyt sucho. W takim przypadku należy ją podlewać regularnie. W czasie letnich upałów fuksja potrzebuje szczególnie dużo wody.
Mączlik szklarniowy
Gdy pod liśćmi zadomowiły się "białe muszki" czyli mączlik szklarniowy, roślinę należy odizolować i opryskiwać środkiem owadobójczym.