Czym jest BLIK? Usługa ta powstała z inicjatywy kilku banków. Jest to system płatności mobilnych, który generuje w aplikacji banku 6-cyfrowy kod i pozwala płacić za zakupy w internecie, dokonywać transakcji w sklepach stacjonarnych czy wypłacać gotówkę z bankomatu. Kasyna z opcją BLIK również cieszą się dziś rosnącą popularnością wśród Polaków. Za pomocą tego sposobu możemy dokonać wszystkich operacji jak kartą, nawet jeśli nie mamy jej przy sobie. Wystarczy do tego telefon komórkowy.

Przelewy przy wykorzystaniu numeru telefonu są również dość innowacyjnym rozwiązaniem. Opcja ta umożliwia wysłanie komuś pieniędzy nawet bez znajomości jego konta bankowego, a jedynie numeru telefonu. Przelew wysłany za pośrednictwem BLIK jest realizowany natychmiastowo, niezależnie od banku, w którym użytkownik posiada konto. Oczywiście oba banki muszą wspierać technologię BLIK, ale to proste kryterium, bo obecnie niemal każda instytucja finansowa w Polsce obsługuje tę usługę.

Na czym polega BLIK i jak korzystać z tej opcji

Płatność BLIK polega na wygenerowaniu 6-cyfrowego kodu w aplikacji mobilnej swojego banku. Jak to działa? Kod, który użytkownik otrzymuje z programu, jest ważny tylko przez dwie minuty. W tym czasie można go użyć tylko jeden raz. Kombinacja cyfr pozwala zidentyfikować urządzenie kupującego i po wprowadzeniu powiązać je z konkretną transakcją.

Aby skorzystać z systemu płatności BLIK, należy upewnić się, że Twój bank udostępnia taką usługę. Jeśli tak, wystarczy zainstalować aplikację mobilną banku na swoim telefonie i podczas dokonywania płatności przejść do specjalnej zakładki w celu wygenerowania kodu BLIK.

Kod BLIK należy wprowadzić na terminalu płatniczym w przypadku zakupów w sklepie lub w odpowiednim polu w trakcie zakupów w internecie. Aby wypłacić pieniądze z bankomatu, mechanizm jest taki sam, tylko trzeba zatwierdzić działania w aplikacji. Wygenerowany kod jest ważny przez dwie minuty, co jest wystarczającym czasem na dokonanie bezpiecznej płatności. Pamiętaj, że do utworzenia kodu wymagane jest połączenie z Internetem, bez którego nie można dokonać płatności.

Jak dokonać płatność BLIK online: krok po kroku

Krok 1. Wybierz odpowiedni rodzaj płatności na stronie sprzedawcy.

Krok 2. Zostaniesz poproszony o wprowadzenie kodu BLIK — wygeneruj go za pośrednictwem aplikacji swojego banku i podaj go na stronie.

Krok 3. Poczekaj na alert potwierdzający transakcję.

Krok 4. Sprawdź wszystko ponownie, w tym kwotę przelewu i inne parametry.

Krok 5. Potwierdź operację.

Jak dokonać płatność BLIK w sklepie offline: krok po kroku

Krok 1. Poinformuj sprzedawcę o zamiarze płatności kodem BLIK.

Krok 2. Wygeneruj kod BLIK i wprowadź go na terminalu płatniczym lub podaj kod sprzedawcę, jeśli terminal nie jest dostępny w danym sklepie.

Krok 3. Poczekaj na komunikat z prośbą o potwierdzenie transakcji.

Jak wypłacać pieniądze przez BLIK w bankomatach?

BLIK umożliwia nie tylko wypłacanie środków z bankomatów, ale również wpłacanie ich na konto. Procedura wpłaty może jednak nie być dostępna we wszystkich terminalach — tę kwestię należy wcześniej wyjaśnić. Z BLIKa można korzystać w bankomatach odpowiednich banków, a także w terminalach Euronet i PlanetCash. Aby wypłacić pieniądze za pomocą BLIK w bankomacie:

Krok 1. Wybierz odpowiednią sekcję w menu terminala.

Krok 2. Uruchom aplikację na smartfonie i wygeneruj kod BLIK.

Krok 3. Wprowadź wygenerowany kod w bankomacie.

Krok 4. Poczekaj na komunikat z prośbą o potwierdzenie transakcji.

Krok 5. Potwierdź transakcję na swoim telefonie.

Krok 6. Poczekaj na wypłatę środków.

Wpłacanie pieniędzy na konto odbywa się według podobnego schematu, z tą różnicą, że wybierasz odpowiednie kody i operację w aplikacji i bankomacie.

Płatności zbliżeniowe za pomocą BLIK

Obecnie wiele banków oferuje tzw. płatności zbliżeniowe BLIK. Płatność zbliżeniowa jest realizowana bez generowania kodu za pomocą funkcji NFC smartfona. W związku z tym, aby korzystać z systemu, należy wykonać następujące czynności:

Krok 1. Wyjaśnić w swoim banku dostępność takiej usługi (można to sprawdzić w aplikacji).

Krok 2. Włączyć NFC na smartfonie (to technologia bezprzewodowego przesyłania informacji na bliską odległość, która jest realizowana w większości nowoczesnych urządzeń).

Krok 3. Skonfigurować aplikację do pracy z płatnościami zbliżeniowymi: w sekcji BLIK wybrać aktywację płatności zbliżeniowych.

Zaleca się korzystanie z funkcji blokady ekranu podczas łączenia NFC. Znacznie zmniejszy to ryzyko nielegalnego użycia smartfona, a tym samym środków za pośrednictwem BLIK.

Podstawowe powody popularności BLIK w Polsce

System płatności BLIK został uruchomiony w 2015 r. przez sześć polskich banków, ale z czasem dołączyło do niego dwanaście kolejnych instytucji finansowych, dzięki czemu łączna liczba uczestników wynosi obecnie osiemnaście. Liczba transakcji realizowanych za pomocą BLIK w internecie przekracza obecnie liczbę przelewów dokonywanych kartami płatniczymi. Dlaczego metoda ta jest tak popularna w naszym kraju?

Szybkość to niewątpliwie główna zaleta systemu BLIK.  Ponadto opcja ta jest dość wygodna i łatwa w obsłudze. Znacznie upraszcza proces rozliczeń z konta bankowego i uwalnia od konieczności posiadania przy sobie kart bankowych, zwłaszcza w przypadku, gdy jest ich dużo.

Warto też wspomnieć, że użytkownicy tej metody mogą być pewni bezpieczeństwa transakcji. Kod BLIK jest ważny tylko przez 2 minuty. Dzięki temu klient nie musi obawiać się, że ktoś rozpozna kod PIN karty i wejdzie w posiadanie środków. Algorytm płatności jest opracowany w taki sposób, że nawet jeśli posiadasz kod BLIK, musisz otrzymać potwierdzenie bezpośrednio w aplikacji. Oznacza to, że każdą płatność kontrolujesz za pomocą aplikacji.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.