Rolnictwo było, jest i będzie odgrywało kluczową rolę dla cywilizacji. To jedna z najważniejszych gałęzi gospodarki, która mimo upływu tysięcy lat, wciąż stanowi niezbędny element, pozwalający przetrwać i spełniać podstawowe potrzeby człowieka. Uprawianie roli nie należy do najłatwiejszych. Nie bez przyczyny często określa się ją mianem 'orki'.
Owszem, wiele procesów uprawy ziemi zostało zautomatyzowanych, jednak wciąż wymaga to dużego nakładu pracy i odpowiednich narzędzi. Wyposażeniem niezbędnym do efektywnego zajmowania się glebą jest pług. Historia maszyny ma ponad 5 tysięcy lat. I choć rozwój technologiczny jest widoczny na wielu płaszczyznach rolnictwa, tak w przypadku pługów, ich rola wciąż jest wyjątkowa. Czym jest i jakie znaczenia ma pług w pracy na roli?
Czym są pługi? Do czego je się wykorzystuje?
Pojęcie 'pługu' odnosi się do procesu usuwania poziomych brył z powierzchni ziemi. W rzeczywistości oznacza to, że dzięki nim usuwana jest wierzchnia jej warstwa. Każdy obrót maszyny powoduje zmiażdżenie i odwrócenie gleby. To bardzo ważny etap orki na roli, przygotowujący ją do kolejnego sezonu. Dzięki pługom, ziemia zyskuje swojego rodzaju 'nową skórę'. Sprzęt powoduje jej napowietrzenie i przemieszanie pozostałości z poprzednich sezonów. Praca wykonana z pługiem jest wręcz niezbędna do stworzenia uprawom odpowiednich warunków do wzrostu. Jest zatem podstawowym etapem wpływającym na efektywność i powodzenie całego sezonu rolniczego.
Rola pługów w rolnictwie
Pług mimo upływu tysięcy lat, wciąż jest jedną z ważniejszych maszyn, znajdujących się w każdym gospodarstwie rolnym. Bez odpowiedniego użyźnienia gleby, trudno wyobrazić sobie urodzaj w danym sezonie. Ziemia potrzebuje stymulacji, aby móc dać z siebie to, co najcenniejsze. Pługi nie tylko czyszczą ją z chwastów, ale przede wszystkim z resztek roślinnych. Każdy ruch maszyny, wciska je pod powierzchnię ziemi, gwarantując kolejnym sadzonkom odpowiednie warunki do wzrostu.
Zalety regularnego stosowania pługa
Podstawową zaletę uprawiania ziemi z wykorzystaniem pługa jest użyźnienie gleby. Maszyna przywraca jej idealny stan. Pobudza ją, przewraca i tworzy odpowiednie warunki do pojawienia się nowych roślin. Narzędzie spełnia zatem podstawowe zadanie w efektywnym uprawianiu roli. Dodatkowo wpływa korzystnie na jej odżywienie. Każdy obrót pługa, sprzyja nawodnieniu i dotlenieniu gleby, a usuwane resztki, stają się naturalnym pożywieniem dla wzrostu kolejnych sadzonek. Warto również wspomnieć, że przez usuwanie w ten sposób chwastów i pozostałości, eliminuje się ryzyko rozwoju pasożytów, negatywnie oddziałujących na uprawy.
Rodzaje pługów
Każda gleba jest inna. A zatem i do jej uprawy należy dobierać odpowiednie sprzęty rolnicze. Nie inaczej jest również w przypadku pługa. W zależności od potrzeb ziemi, należy wybrać odpowiedni rodzaj maszyny. Najczęściej wybieraną odmianą pługa jest pług zagonowy lub obrotowy. Pierwszy z nich o dużo mniejszych parametrach, jest świetnym rozwiązaniem do mniejszych gospodarstw. Nie wymaga również ciągnika o dużej mocy. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że pług zagonowy nie jest dostosowany do orki w dwie strony, co jednocześnie przekłada się na niską wydajność i stratę czasu, który jak wiadomo jest kluczowy w pracy na roli. Dwukierunkowe obroty zapewnia natomiast pług obrotowy. I choć jego zakup wiąże się z posiadaniem ciągnika o dużej mocy, wykorzystywanie go, znacząco przyspiesza wykonanie orki.
Na co zwrócić uwagę, wybierając pług?
Zakup pługa należy uzależnić w dużej mierze od indywidualnych potrzeb i możliwości gospodarstwa. Przede wszystkim maszyna powinna być dopasowana do posiadanego modelu i mocy ciągnika. Warto także wziąć pod uwagę powierzchnię, strukturę gruntów i klasę posiadanej ziemi. Od tego parametru uzależnia się bowiem to czy pług powinien być stałej czy może jednak regulowanej szerokości. W poszukiwaniu jakościowego sprzętu, dobrze jest kierować się do sprawdzonych i wiarygodnych firm, specjalizujących się w tym zakresie sprawdź tutaj. Szeroki asortyment oferowanych maszyn, pozwoli bowiem dostosować idealny pług do oczekiwań zarówno użytkowania, jak i możliwości finansowych rolnika.
Pług jest jednym z ważniejszych sprzętów w każdym gospodarstwie. Posługiwanie się nim, gwarantuje glebie odpowiednie warunki do wzrostu sadzonek. Praca na roli bez urządzenia, byłaby nie tylko uciążliwa i czasochłonna, lecz wręcz nieefektywna.