strop filigran

Można powiedzieć, że współczesne budownictwo przeżywa złotą erę. Ilość dostępnych rozwiązań technologicznych w ostatnich latach znacząco wzrosła. To umożliwia wybór, a wybór umożliwia realizację bardzo szerokich założeń konstrukcyjnych. Dotyczy to zarówno wielkich projektów, jak i domów jednorodzinnych na zwykłym polskim osiedlu. Strop filigran to jedna z takich innowacji. Warto zatem przyjrzeć się jej bliżej.

Strop typu filigran – ogólna technologia i zalety

Strop filigran to zespolone płyty stropowe wykonane z żelbetu i zbrojone siatką, czyli stalowymi kratownicami przestrzennymi wykonanymi z dobrej jakości stali. Łączy się je z nadbetonem. Poszczególne płyty prefabrykowane są w zakładach produkcyjnych. Ich finalna grubość może wynieść nawet 8 cm. Ważną cechą takich struktur jest możliwość zastosowania wielu wymiarów i form. Mogą być okrągłe, trójkątne czy nieregularne. To z kolei pozwala na dowolne kształtowanie powierzchni stropowej w budynku. Dzięki temu można sobie pozwolić na realizację nawet bardzo nietypowych projektów, co dawniej nie było możliwe. Płyty stropowe filigran charakteryzują się również wysokim stopniem izolacji akustycznej.

Na powyższym opisie zalety stropu filigran się nie kończą. Skoro są to prefabrykowane płyty, czas montażu jest stosunkowo niedługi. Powierzchnię 300 m2 fachowcy ułożą już w ciągu dwóch dni. Z tej samej przyczyny montaż stropu filigran umożliwia rezygnację z deskowania, co siłą rzeczy wpływa na koszty robocizny. Co więcej, płyty filigran są od spodu stosunkowo gładkie. To jeszcze bardziej skraca czas i koszty prac, ponieważ nie ma potrzeby tynkowania całości. Nie ma potrzeby również tracenia całego dnia na podpory montażowe z tego względu, że strop filigran układa się przy użyciu minimalnej ilości takich elementów. Rozstaw podpór montażowych w przypadku tej technologii może być wyjątkowo rzadki.

Stropy filigran a budowa domu

Różne wymiary płyt, niski wskaźnik grubości stropu typu filigran oraz wszystkie cechy opisane powyżej sprawiają, że ta technologia jest wykorzystywana w dużych przedsięwzięciach budowlanych. W tę stronę coraz częściej patrzą też osoby prywatne zainteresowani budową domu jednorodzinnego. Projekty architektoniczne z tego segmentu bywają bardzo nowoczesne. To wpływa na kształt obiektów, a więc zastosowanie innowacyjnych technologii może okazać się konieczne do budowy poszczególnych fragmentów stropu. Inną kwestią jest budżet. Oszczędności generowane przez stropy filigran są kuszące. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę ceny budowy domu w Polsce, które z roku na rok są coraz wyższe. Ta tendencja w najbliższej przyszłości raczej na pewno się utrzyma.

Ile kosztuje strop filigran?

Trudno oszacować uniwersalną kwotę, która byłaby jakimś ogólnym wyznacznikiem. Prawda jest taka, że koszt płyt zależy od kilku czynników. Nośność i rozpiętość stropu filigran są jednymi z najważniejszych. Obciążenia bowiem determinują charakterystykę zbrojenia. Nie bez znaczenia jest również transport elementów prefabrykowanych. Odległość od centrum zaopatrzeniowego siłą rzeczy wpłynie na całościowy koszt wykorzystania stropu filigran. W związku z tym najlepiej odwiedzić stronę budmater.pl/strop-filigran. Tam można złożyć stosowne zapytanie ofertowe i to jest najlepszy sposób, aby poznać realną cenę tego typu konstrukcji w danym przedsięwzięciu budowlanym.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.