Czy wiesz, że niektóre gatunki roślin ukazują pełnię swojej urody wyłącznie w słoneczne dni? Jest to dość nietypowa cecha, dlatego warto poznać jedną z przedstawicielek owej grupy – słonecznicę. Jest to bylina należąca do rodziny sukulentów, która z powodzeniem sprawdzi się w rodzimych ogródkach. Co musisz wiedzieć o uprawie słonecznicy w ogrodzie?
Słonecznica, nazywana również przypołudnikiem, jest gatunkiem niskim, osiągającym niespełna 20 cm wysokości oraz płożącym – rozrastające się okazy tworzą okazałe kępki. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca, zdobiąc rabaty do jesieni. Mięsiste liście dość gęsto osadzone na pędach mają zazwyczaj zielony lub szaro-zielony kolor, z kolei barwa kwiatów zmienia się w zależności od odmiany – od białej, żółtej i pomarańczowej, aż po czerwoną, czy ciemnoróżową.
Pielęgnacja słonecznicy pozwala na obserwację bardzo ciekawego zjawiska, zwanego fotonastią, czyli zjawiskiem wrażliwości na światło. Roślina otwiera kwiaty wyłącznie podczas słonecznych dni, a nocą oraz podczas pochmurnych dni pąki pozostają zamknięte.
Słonecznica – uprawa i pielęgnacja
Jako iż gatunek ten należy do rodziny sukulentów, uprawa słonecznicy nie przysporzy najmniejszych problemów. Roślina dzielnie zniesie okresy suszy, niedobory światła oraz zapominalstwo właściciela. Nie obrazi się również na niezbyt odpowiednią glebę. Wręcz przeciwnie – słonecznica to wymarzony gatunek na skalniaki, do obsadzenia skarp lub bliskiego sąsiedztwa murków i płotów.
Żeby jednak zapewnić jej choć odrobinę luksusu, warto zadbać, by gleba była lekka i przepuszczalna, o delikatnie zasadowym odczynie. W przypadku zbyt zbitego, gliniastego podłoża, możesz rozluźnić je, mieszając ziemię z piachem lub drobnym żwirkiem. Jako sukulent, słonecznica bardzo dobrze znosi upały oraz niedostatki wody, z kolei nadmiar wilgoci z pewnością przełoży się na spowolnienie wzrostu, kwitnienia lub nawet obumarcie rośliny. Pamiętaj, by podlewać ją umiarkowanie, najlepiej, gdy podłoże odpowiednio przeschnie.
Słonecznica jest nie tylko łatwa w pielęgnacji, ale również w rozmnażaniu. W celu pozyskania nowych sadzonek wystarczy pobrać niewielkie fragmenty pędów, które można umieścić w pojemniku z wodą. Sadzonki ukorzeniają się stosunkowo szybko, dlatego cały proces nie powinien przysporzyć większych problemów. Pobranie sadzonek wierzchołkowych warto przeprowadzić pod koniec sezonu, a nowe rośliny ukorzenić w doniczkach zimą, by na wiosnę mieć świeże egzemplarze w sam raz do posadzenia w gruncie.
Popularne odmiany słonecznicy
Odmiany, które uprawiane są w Polsce najczęściej to:
- Delosperma nubigenum – niska, płożąca odmiana o żółtych kwiatach, osiągająca maksymalnie 10 cm wysokości i doskonale radząca sobie w trakcie zimowych miesięcy pod warunkiem przygotowania dla niej zimowego okrycia.
- Delosperma cooperii – podobnie jak poprzedniczka, jest to niska odmiana, z tą różnicą, że jej kwiaty wybarwione są w kolorze fioletoworóżowym. Ponadto, cooperii jest wrażliwsza na minusowe temperatury, dlatego przed nadejściem zimy, należy solidnie osłonić rabaty przed mrozem. Podłoże dla niej powinno być dobrze zdrenowane, a stanowisko osłonięte od silnych, mroźnych wiatrów.
Gdzie kupisz słonecznicę? Jeśli zainteresowała Cię ta urocza, wytrzymała na suszę i brak wody roślinka, możesz kupić wybraną odmianę w sklepie ogrodniczym online Florexpol.
Sprawdź: http://florexpol.eu/byliny-kwiaty-wieloletnie/1846-slonecznica-nubijska.html