Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) jest popularną rośliną rabatową kwitnącą latem. Bardzo dekoracyjnie wygląda również we wnętrzach, zwłaszcza gdy umieści się ją w efektownych doniczkach. Rośliny obsypane filigranowymi kwiatuszkami z jaskrawożółtym środkiem rozjaśnią nawet najmniejsze pomieszczenie.
Begonie stale kwitnące dobrze rosną zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Można je wykorzystać jako efektowną dekorację stołu, ale równie atrakcyjnie wyglądają w zwykłych, glinianych doniczkach ustawionych na patio lub na balkonie w skrzynkach na kwiaty.
Są to rośliny o małych wymaganiach, ale najlepiej rosną w zasobnej i dobrze przepuszczalnej ziemi kompostowej, gdyż źle znoszą zbyt mokre podłoże. Od końca maja aż do września (a jeśli nie wystąpią przymrozki, to nawet do października), begonie pokrywają się mnóstwem drobnych kwiatów, co przy bujnym, zwartym pokroju tych niewielkich roślin robi wyjątkowe wrażenie. Jajowate lub owalne liście mogą być zielone lub brązowe.
Begonia stale kwitnąca jest rośliną szybko rosnącą. W ciągu kilku miesięcy dorasta do 15-23 cm. Gdy osiągnie już maksymalny wzrost, zaczyna się rozkrzewiać, dzięki czemu średnica rośliny wkrótce dorównuje jej wysokości. Jeśli mimo wszystko staje się wybujała, wystarczy uszczykiwać wierzchołki wzrostu pędów, aby nadać jej bardziej zwarty pokrój.
W uprawie znajduje się wiele odmian begonii stale kwitnącej, w tym również starsze, których wzrost i rozwój jest silnie uzależniony od warunków pogodowych. Przy chłodnej i wilgotnej aurze ich kwiaty mogą tracić ładny wygląd, a rośliny stają się podatne na wirusy i choroby grzybowe. Oznaką infekcji wirusowej lub grzybiczej są żółte plamy na liściach. Niestety, porażoną roślinę należy zniszczyć, zastępując ją nową.
Pielęgnacja
Begonie te nie są kłopotliwe w uprawie. Mają jednak kruche liście i pędy - trzeba więc traktować je bardzo delikatnie. Usuwanie więdnących kwiatów pobudza roślinę do dalszego kwitnienia. Po wzejściu, siewki należy przepikować do pojemników o średnicy 8 cm, a później przesadzić do doniczek o średnicy 13 cm, z zasobną ziemią kompostową.
Begonie stale kwitnące należy podlewać umiarkowanie, w żadnym wypadku nie dopuszczając do zalania podłoża - nadmiar wody może zniszczyć roślinę.
Rośliny należy zasilać co dwa tygodnie rozcieńczonym uniwersalnym nawozem płynnym, lub umieścić w podłożu wolno rozkładający się nawóz stały (np. pałeczkę nawozową).
Zarówno na zewnątrz, jak i w mieszkaniu begonie stale kwitnące powinny mieć dużo światła, jednak zawsze należy je chronić przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Rośliny te dobrze znoszą typowe letnie temperatury, ale trzeba się upewnić, że mają dobrą cyrkulację powietrza i nie rosną na zbyt wilgotnym podłożu.
Rozmnażanie
Uprawa z nasion
1. Nasiona wysiewa się do skrzynek lub kiełkowników z ziemią liściową, po czym przykrywa szybką i arkuszem papieru gazetowego. Podłoże powinno być wilgotne, ale szybkę należy zdejmować codziennie, aby zapobiec zaparowaniu.
2. Podczas kiełkowania zapewniamy temperaturę 16-20°C. Po wzejściu nasion szybkę usuwamy i umieszczamy kiełkownik w jasnym miejscu.
3. Gdy siewki wykształcą pierwsze liście, przepikowuje się je do skrzynek wypełnionych ziemią kompostową.
4. Jeśli rośliny przeznaczone są do uprawy doniczkowej, pikuje się je do pojemników o średnicy 8 cm, a gdy podrosną, przesadza do doniczek o średnicy 13 cm.
5. Sadzonki przeznaczone do uprawy na zewnątrz trzeba hartować, wynosząc je w ciągu dnia na balkon lub do ogrodu i przenosząc do domu na noc.
Choroby i szkodniki
Gnicie pędów
Podstawa pędów starszych odmian rosnących na zewnątrz może czernieć przy zbyt wilgotnym stanowisku lub intensywnych opadach. Rośliny należy chronić przed nadmiarem wilgoci, a do uprawy kupować nowsze, bardziej odporne na pogodę odmiany.
Mączniak
Biały, mączysty nalot na liściach to oznaka porażenia mączniakiem, którego przyczyną jest nadmierna wilgotność otoczenia, zbyt mała ilość światła i brak cyrkulacji powietrza. Upewnij się, że begonia stale kwitnąca jest dobrze przewietrzana i ma wystarczająco dużo światła.