Kalatea

Kalatea idealnie nadaje się do ubarwienia zacienionego parapetu. Ze względu na wielkość, kwiaty i liście jest ona uniwersalną rośliną pokojową.

Rodzaj Calathea liczy przeszło 150 gatunków. Większość z nich pochodzi z tropikalnych regionów Brazylii i uprawiana jest ze względu na bardzo dekoracyjne liście. C. crocata jest jedynym gatunkiem, którego kwiaty są nie mniej atrakcyjne niż liście. Górna powierzchnia liści tej rośliny ma ciemnozielony kolor z metalicznym połyskiem i purpurowymi przebarwieniami. Podobnie jak u większości gatunków z rodzaju Calathea, mają one interesującą teksturę z charakterystycznymi "marszczeniami".

Kalatea - kwiaty i kwitnienie

Kwiaty zebrane są w szczytowe kwiatostany wyrastające na długich, cienkich pędach. Najefektowniejszą częścią kwiatostanu są żółtopomarańczowe podsadki. Prawdziwe kwiaty są ciemniejsze, rurkowate, z różowoczerwonymi działkami kielicha, ukryte pomiędzy podsadkami. Są one bardzo trwałe, dzięki czemu kalatea kwitnie bardzo długo, nawet przez kilka tygodni.

Wielkość i wzrost

C. crocata ma regularny pokrój, o wysokości i szerokości równej mniej więcej 30 cm. Długoogonkowe liście mogą osiągać 18-23 cm długości.

Rozmnażanie

W połowie lata, przy okazji przesadzania rośliny, można tak podzielić zgrubiałą, bulwowatą górną część bryły korzeniowej, aby każdy jej fragment zawierał kilka liści i dobrze rozwinięte korzenie. Podzielone fragmenty rośliny sadzimy na głębokość 5-8 cm w doniczkach wypełnionych ziemią kwiatową. Podłoże należy utrzymywać w stanie lekko wilgotnym, zapewniając temperaturę otoczenia około 16-18°C.

Sposoby ekspozycji

Kwitnąca kalatea stanowi atrakcję sama w sobie i może być eksponowana pojedynczo, ale dobrze prezentuje się także w grupie odpowiednio dobranych roślin o podobnych wymaganiach, np. gatunków z rodzaju Maranta.

Podstawy pielęgnacji

Jest to roślina zupełnie niekłopotliwa w uprawie. Ostrym nożem usuwaj brązowe brzegi liści. Wszystkie podejrzanie wyglądające liście ucinaj u podstawy rośliny. Przesadź roślinę pod koniec czerwca, używając ziemi kompostowej z 25% dodatkiem mchu (dzięki niemu podłoże jest bardziej przepuszczalne).

Podlewanie i nawożenie

Latem i zimą podlewaj umiarkowanie, letnią wodą. Jeśli używana woda jest zbyt twarda, używaj deszczówki. Utrzymuj stałą wilgotność podłoża i usuwaj szybko nadmiar wody z podstawki.
W okresie sezonu wegetacyjnego stosuj nawożenie raz na dwa tygodnie nawozem płynnym rozcieńczonym do 1/4 normalnego stężenia.

Stanowisko

Roślina nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia, więc trzeba jej zapewnić miejsce w półcieniu. Zarówno latem, jak i w zimie roślina ta dobrze rośnie w temperaturze pokojowej, pod warunkiem utrzymywania wysokiego poziomu wilgotności powietrza. Źle reaguje na gwałtowne zmiany temperatury otoczenia.

Kiedy kupować?

Najlepiej, gdy roślina kwitnie (latem lub jesienią), w dobrych centrach ogrodniczych. Wybieraj rośliny o liściach zielonych z połyskiem oraz licznie zawiązanymi pąkami kwiatowymi. Odpowiednio pielęgnowana może być uprawiana orzez wiele lat.

Pobudzanie do kwitnienia

Aby zakwitnąć, kalatea musi przejść okres krótkiego dnia i długiej nocy. Warunki te można bez trudu zasymulować w warunkach mieszkaniowych. Najlepiej zrobić to bezpośrednio po okresie intensywnego wzrostu, mniej więcej w połowie sierpnia.
1.    Około godziny 18 osłoń roślinę od góry workiem z czarnej folii (z lewej). Uprzednio nadmuchaj w worek nieco powietrza, aby folia nie dotykała do liści.
2.    Zdejmij worek około 8 rano. Tak zapewnimy roślinie 10-godzinny dzień i 14-godzinną noc.
Czynności te należy powtarzać tak długo, aż pojawią się pierwsze pąki kwiatowe, co powinno nastąpić we wrześniu.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.