Kaladium

Kaladium dwubarwne

Rozmnaża się przez podział dużych bulw lub oddzielanie małych bulwek. W marcu sadzi się je do doniczek o średnicy 9 cm i umieszcza na stole w szklarni; temperatura podłoża powinna wynosić 20-24°C. Na początku podlewa się umiarkowanie, natomiast często zrasza, by utrzymać wysoką wilgotność powietrza. Przesadza się do większych doniczek, gdy są już uformowane 2-3 liście. Podłoże jest mieszaniną ziemi liściowej, kompostu i torfu w równych częściach; jego pH wynosi 5,0.

Rośliny te nie znoszą bezpośredniego padania promieni słonecznych; uprawia się je w wysokiej temperaturze, jednakże w półcieniu. Począwszy od września ogranicza się podlewanie i całkowicie zaprzestaje w połowie października. Po zaschnięciu liści bulwy pozostawia się w doniczkach i zimują one w miejscu suchym o temperaturze 18°C. Od kwietnia do sierpnia co 10 dni zasila się rośliny 0,2% roztworem wieloskładnikowego nawozu.

Latem mieszańce Caladium mogą być uprawiane tylko w ogrodach zimowych, oknach kwiatowych lub zamkniętych witrynach kwiatowych. W mieszkaniach o niskiej wilgotności powietrza czują się źle i często zasychają im liście.

Kwiaty nie mają znaczenia zdobniczego, wydają nasiona, które łatwo kiełkują po wysiewie na powierzchni lekkiego podłoża. Otrzymane rośliny różnią się między sobą i wymagają troskliwego pielęgnowania. W temperaturze 22-24°C należy opryskiwać codziennie ich liście letnią wodą pozbawioną wapnia.

Tags: kaladium, caladium